Zayıflamak ve yağ yakmak için önemli 10 adım

Çoğu insan zayıflamak için bir sürü yol deniyor. O kadar uğraşa ve emeğe rağmen veremediği fazla kilolardan kurtulmak aslında göründüğü kadar zor değil. Tek yapmanız gereken gerçekten istemeniz ve yaşam tarzı haline getirmeniz. İşte zayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmanın 10 altın kuralı;

  1. Zayıflamak için yapılması gereken öncelikli işlerin başında günlük enerji alımınızda kısıtlamaya gidilmesi gerekmektedir. Fakat sadece gün içerisinde ne kadar kalori aldığınız değil, ne yediğiniz ve ne zaman yediğinizde en az onun kadar önemlidir.
  2. Her gün mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Uzun bir süredir uykuda olan vücut uyandığında su, kaliteli proteinler, kompleks karbonhidratlar, vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu besin öğelerini almalı ve metabolizmanızı hızlandırarak güne başlamalısınız.
  3. Basit karbonhidratlardan uzak durmalısınız. Çay şekeri, beyaz un, reçel, bal gibi besinlerin tüketimine sınırlama getirmelisiniz.
  4. Yağ tüketiminde de sınırlamaya gidilmeli, vücudunuzun ihtiyacı kadar tüketmelisiniz. Tereyağ, kaymak, yağlı peynir tüketimini sınırlamalı, yemeklerde daha çok zeytin, fındık yağını tercih etmelisiniz. Yağlı tohumlar grubunda olan badem, ceviz ve fındığı beslenmenize dahil etmeli ve ideal miktarlarda tüketmeye çalışınız.
  5. Sebze ve meyve tüketimi, gerek vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşıladığından, gerekse posalı ürünler olduğundan çok önemli. Her gün 4-5 porsiyon sebze ve 2-3 porsiyon meyve tüketmeye gayret ediniz.
  6. Öğün düzeninizi iyi ayarlamalı, uzun açlıklardan mümkün olduğu kadar kaçınmalısınız. Mutlaka ara öğün yapmalısınız.
  7. Akşam en geç saat 21:00’da yemek yemeyi sonlandırmalısınız. Akşam ki öğününüzde mümkünse karbonhidrattan zengin, özelliklede basit karbonhidrat içeren beyaz ekmek, pirinç pilavı, baklava vb. besinler değil daha çok protein ağırlıklı beslenmeyi tercih etmeniz faydalı olacaktır.
  8. Günlük su tüketiminize çok özen göstermelisiniz. Vücut ağırlığınızın her 25 kilogramı için 3-4 su bardağı su tüketmeniz önemli. Bunun bir kısmını bitki çaylarından karşılayabilirsiniz. Fakat siyah çay ve kahvenin su yerine geçmediğini hatırlatmak isterim.
  9. Kilo kontrolünün ve yağ yakmanın en büyük anahtarı olan egzersizinizi düzenli olarak yapmalısınız. Gün içerisinde yapacağınız 30 dakika orta tempo yürüyüş ile kilo vermenizi hızlandırırken sağlığınızı güvence altına almış olacaksınız.
  10. Uyku faktörünün de kilo kontrolünde çok önemli bir yeri olduğunu unutmamalısınız. Gece salgılanan hormonların metobolizmanız üzerindeki etkileri son derece önemlidir. Bunun yanında iştah üzerinde çok büyük etkisi olan stresinde en büyük etkeni uykudur. Bu nedenle her gün düzenli olarak 7-8 saat uyumalı ve mümkünse 23:00-07:00 saatleri arasında uykuda geçirmelisiniz.

Sağlıcakla kalın.