Zayıflama yöntemleri

zayıflama-yöntemleri

Obezite ve fazla kilolar tehlike yaratıyor

Fazla kilo ve obezitenin birçok hastalıkla ilişkili olduğu artık biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi en riskli 10 hastalık arasına sokuyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde obezite görülme sıklığı kadınlarda yüzde 20,9 iken erkeklerde bu oran yüzde 13,7. Toplamda ise Türkiye’de obezite oranı yüzde 17 olarak belirtiliyor. Oranlar bir hayli fazla olmasına rağmen önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor. Altını çizmek istediğim bir konu ise oranlar sadece obeziteyi belirtiyor. Yüksek kilolu ve hafif kilolu bireyleri de bu gruba dahil ettiğimizde durum daha kötü.

Zayıflama yöntemlerine dikkat edin

Hal böyle olunca insanlar zayıflama yöntemleri arayışına giriyor. Medikal şirketleri, ilaç şirketleri, besin desteği üreten şirketler, gıda firmaları ve spor aleti üreten firmalar da zayıflama yöntemleri arayışında olan bunca insana hizmet sunmaya çalışıyor. Bu şirketlerin bulduğu zayıflama yöntemleri iyi değerlendirilmeli muhakkak bir sağlık profesyonelinden görüş alınmalıdır. Çünkü bazı zayıflama yöntemleri size destekçi olurken bazıları ise bırakın geçerli (bilimsel) olmayı zarar dahi verebiliyor.

Bilimsel olmayan zayıflama yöntemleri için yüksek ücretler ödemeyin. Zayıflama sürecinde bu zayıflama yöntemlerine başvurmadan muhakkak bir hekim ve diyetisyenden danışmanlık alın.

Şunu unutmayın ki en faydalı zayıflama yöntemi sizin kararınızdır. İlk önce değişime inanmalı, kendinize güvenmelisiniz. Uzun vadede sürdürebileceğiniz yaşam tarzı değişikliği zayıflama yöntemleri arasında en kesin ve güvenilir sonuçtur.

Kalıcı zayıflama yöntemleri

1. Mümkün olduğu kadar ev yemeği yiyin. Dışarıda yemek yememeye gayret edin.

2. Beslenmenizden tereyağını çıkarın.

3. Kızartma yöntemiyle yemek pişirmeyin.

4. Pişirdiğiniz yemeklere sadece 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Fazlasına gerek yok.

5. Bugünden itibaren şekerli ve gazlı içecek tüketmeyin. Şekeri mümkün olduğunca kısın.

6. Beslenmenizde beyaz ekmeğe yer vermeyin. Mümkünse ekmeğinizi kendiniz yapın.

7. Mantı, börek, çörek, gözleme, poğaça tüketiminiz herhangi birinden haftada bir kezi geçmesin ve mümkünse ev yapımı olsun.

Beslenmenizde yapabileceğiniz daha bir çok değişiklik sıralayabiliriz. Ama inanın bunları dahi yaptığınızda uzun vadedeki değişime sizde şaşıracaksınız. Zayıflamanıza yardımcı olacak bir yazımında linkini buradan paylaşıyorum.

Okumanızda fayda var.
https://www.fitklinik.com/zayiflamak-ve-yag-yakmak

Egzersiz olmazsa olmaz

Diğer bir etkili zayıflama yöntemi ise kuşkusuz egzersiz. Özellikle bu kısma ayrı bir paragrafta değinmek istedim. Hayatımızda egzersize yer açmalı ve yaşam tarzı haline dönüştürmeliyiz.

Unutmayalım ki egzersiz bizlerin en büyük ilacı.

bir yorum bırakın