Sporcu Beslenmesi Konusunda Danışmanlık Alın

Sporcu beslenmesi bir sporcunun performansı, başarısı, sağlığı, antrenman ve müsabaka sonrası toparlanma süresi için çok büyük bir öneme sahiptir. Özel bir beslenme programına uyması gereken sporcuların uzman bir diyetisyenle çalışması onu başarıya götürecek en büyük anahtarlardan biridir.

Spor ve Egzersizin Farkı

Spor ve egzersiz kavramları birbiriyle çok karıştırılır ve toplumumuzda da bu kavramlar genellikle yanlış kullanılır. Spor, kapsamı kurallarla belirlenmiş, rekabet içeren fiziksel aktivitedir. Sporcunun bir hedefi vardır. Bu hedef doğrultusunda antrenman programlarını ve yaşam tarzını belirleyen sporcu beslenmesi için de planlamalarını bu hedefe göre yapar.

Egzersiz ise zinde ve sağlıklı olmak için yapılan, planlanmış ve tekrarlanan hareketlerden oluşan aktivitedir. Bu nedenle sporcu olan bir birey ile sağlıklı olmak için fitness, pilates salonlarında egzersiz yapan bireylerin beslenmesi tamamiyle birbirinden ayrılmaktadır.

Tabii ki düzenli egzersiz yapan, aktif yaşayan bireylerin de beslenmeleri son derece önemlidir. Egzersiz öncesinde ve sonrasında hangi gıdalardan ne kadar tüketilmesi gerektiği, öğün düzeninin oluşturulması egzersizden maksimum fayda için büyük öneme sahiptir.

Sporcu Beslenmesi Özel Olmalıdır

Sporcunun performansı üzerinde beslenme çok büyük bir öneme sahiptir. Doğru zamanda, yeteri miktarda uygun gıdalarla beslenmelidir. Sporcu beslenmesi yaptığı spora, antrenman programına, hedefine uygun olarak belirlenmelidir. Sporcunun hedeflerine uygun olarak belirlenmiş bir beslenme programı sakatlık riskini minimuma indirmekle birlikte ileri yaşlarda sporcunun sağlığını da olumlu yönde etkiler. Çünkü sporcu risk içeren bir meslek icra etmektedir. Gerek metabolizmasının çok çalışmasından dolayı ortaya çıkan metabolik atık yükü, gerekse sakatlıklar ve kas yıpranmaları nedeniyle ileri yaşlarda zorluklar yaşayabilmektedirler. Bu nedenle bilinçli bir sporcunun muhakkak bir beslenme danışmanlığı alması gerekmektedir.

Bir sporcu için yetenek ve çok çalışmak elbetteki önemlidir. Fakat sporcu yetersiz besleniyorsa maksimum performansına çıkması beklenemez. Motoru çok kuvvetli bir yarış arabasıyla çok yetenekli bir sürücü yarışa katılır fakat arabanın deposunda yeterli ve kaliteli yakıt yoksa hiçbir başarı gösteremez.

Diyetisyenlerimizden Sporcu Beslenme Danışmanlığı Alabilirsiniz

Sporcu veya egzersiz yapan bir birey iseniz Fitklinik Uzman Diyetisyenleri’nden danışmanlık alarak sizin için en ideal beslenme planınızı öğrenebilirsiniz. Performansınız üzerinde beslenmenizin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu görünce sizde şaşıracaksınız.

Bize Yazın

Tüm sorularınız için bizleri arayabilir veya Whatsapp mesajı atabilirsiniz

Bize mesaj atın
Yardım ister misiniz?
Merhaba,

Sporcu Beslenmesi Konusunda Danışmanlık Alın ile ilgili bilgi almak ister misiniz?