Bu yazımızda sizlere sirtuin diyeti diğer bir adıyla sirtfood diyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Çağımızın en büyük problemleri arasında olan fazla kilo nedeniyle insanlar sürekli bir arayış içerisindeler. Bu yüzden sürekli trend beslenme modelleri ileri sürülmektedir. Biz diyetisyenlerin görevi ise sizleri bu konuda mümkün olduğu kadar doğru ve aydınlatıcı bir şekilde bilgilendirmektir.

sirtfood diyeti diyetisyen

Sirtfood diyeti nedir?

Sirtfood, Sirtuinler denilen ve hücresel sağlığı düzenleyen bir protein grubudur. Bu proteinler aynı zamanda hücrenin kendi içerisindeki homeostazını (dengesini) sağlarlar. Bu dengenin içerisine metabolizma hızı, inflamasyon, hücre bölünmesi, ömrü ve sağlığı gibi konularda dahildir. Bu yüzden sirtuinlerin kontrolü insan sağlığını birçok yönden etkilemektedir. Bunların başında da kilo yönetimi gelmektedir.

Sirtfood diyetinde ise sirtuin proteinlerinin sentezini artıracak gıdaları beslenme programına dahil edip bu proteinlerin sentezinden sorumlu geni aktive ederek kilo yönetiminde etkisinin olacağı ileri sürülmektedir.

Bu diyet yaklaşımı İngiltere’de özel bir spor salonunda çalışan iki beslenme uzmanı tarafından geliştirildiği söylenmektedir.

Bu kadar gündeme oturmasında ise ünlü şarkıcı Adele’nin bu diyet yöntemiyle 22 kg verdiğini iddaa etmesi oldu.

Sirfood diyeti nasıl uygulanır?

Sirtfood diyeti iki aşamalı olarak uygulanmaktadır. Toplam bu iki aşama 21 gün sürmektedir.

Sirtfood diyeti birinci aşama

İlk 3 gün

Gün içerisinde 3 kez, 2-3 saat arayla sirtfood ‘özel yeşil içeceği’ içmeniz,
Gün içerisinde 1 kez, sirtfood besinleriyle zenginleştirilmiş bir ana öğün yapmanız bekleniyor. Gün içerisinde almanız gereken enerji miktarı yaklaşık 900-1000 kcal arasında olması gerektiği belirtiliyor.

Sonraki 4 gün

Gün içerisinde 2 kez 2-3 saat arayla sirtfood özel yeşil içeceği içmeniz,
Gün içerisinde 2 kez, 2-3 saat arayla sirtfood besinleriyle zenginleştirilmiş ana öğünler yapmanız bekleniyor. Bu 4 günde toplam almanız gereken enerji miktarı ise 1400-1500 kcal arasında olması gerektiği belirtiliyor.

Sirtfood diyeti ikinci aşama

Bu aşama toplam 14 gün sürmektedir. Gün içerisinde 3 ana öğün sirtfood yiyecekleri ile zenginleştirilmiş menüler ile birlikte günde 1 öğün ise sirtfood yeşil içeceği içmeniz öneriliyor. Gün içerisinde 4-5 farklı sirtfood’u beslenmenize dahil etmeniz isteniyor.

Ana öğünlerde Sirtuinleri artırdığı iddia edilen besinlerin dışında da besin tüketimine izin verilir. Yumurta, tavuk, balık, kırmızı et ve diğer meyveleri bu diyette tüketmenizde bir sakınca görülmemektedir. Ama bu gıdaları pişirirken Sirtfood grubu besinlerle zenginleştirmeniz beklenmektedir.

Sirtuinleri artırdığı iddaa edilen 20 besin

 1. Süs lahanası
 2. Kırmızı şarap
 3. Çilek
 4. Soğan
 5. Soya
 6. Maydanoz
 7. Sızma Natürel Zeytinyağı
 8. Bitter Çikolata (%85 kakao)
 9. Matcha yeşil çay
 10. Karabuğday
 11. Zerdeçal
 12. Ceviz
 13. Roka
 14. Kereviz
 15. Kuş Gözü Acı Biber
 16. Hurma
 17. Hindiba
 18. Yabanmersini
 19. Kapari
 20. Kahve

 

Sirtfood diyeti özel yeşil içecek tarifi

 • 75 gram lahana
 • 30 gram roka
 • 5 gram maydanoz
 • 2 kereviz sapı
 • 1 fındık boyutu zencefil
 • Yarım yeşil elma
 • Yarım limon
 • Yarım çay kaşığı matcha yeşil çay

Matcha tozu ve limon dışındaki tüm malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirin ve bardağa boşaltın. Daha sonra yarım limonu üzerine sıkın, matcha çayını ekleyip karıştırın ve için.

Sirtfood diyeti yorumlar

Sirtfood diyet yaklaşımına, diyetisyen gözüyle yorum yapmanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu diyette sirtuinleri artırdığı iddaa edilen besinler genellikle dengeli beslenme içerisinde önerilen, sağlık için olumlu etkileri olduğu birçok araştırmayla kanıtlanmış besinlerdir. Fakat bu besinler gerçek anlamda vücutta sirtuin proteinlerini artırdığı yönünde net çalışmaların yetersiz olmasıyla birlikte birçoğu hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalardır. Henüz sirtuinler hakkında çok az şey bilinmektedir.

Sirtfood diyeti özellikle ilk 7 gün içerisinde son derece kısıtlayıcı bir yaklaşıma sahiptir. Özellikle 7 gün sıvı ağırlıklı bir tüketim söz konusudur. Bu birçok kişiyi zorlayacak bir uygulamadır.

1000-1500 kcallik kısıtlayıcı bir diyetin 21 gün gibi uzun bir süre uygulanması birçok kişi için doğru olmayacaktır. Özellikle diyetin arzu edildiği takdirde 2. Aşamasının uzatılabileceği belirtilmektedir.
Diyabet hastaları, troid rahatsızlığı olanlar için bu diyet yaklaşımı pek uygun değildir. Bu sürece girmeyi düşünüyorlarsa muhakkak hekimleriyle görüşmeleri gerekmektedir.

Eğer hedefiniz kilo vermek ise güvenirliği kanıtlanmış, daha uzun süre üzerinde çalışmalar yapılmış diğer diyet modellerini araştırmanız daha doğru olacaktır. Örneğin; ketojenik beslenme, aralıklı oruç vb.

Hiçbir diyet modelini hekiminize ve diyetisyeninize sormadan kesinlikle uygulamayınız. Burada yer alan bilgiler konu hakkında sizleri bilgilendirmek amacıyladır.

Konuyla ilgili videoyu izlemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.