fbpx
limonlu-suyun-faydaları

Limonlu su

Sağlıklı beslenme siteleri ve zayıflama bloglarına baktığınızda en sık gördüğünüz konular arasında limonlu su başlarda gelir. Peki limonu bu kadar önemli kılan şey nedir? Yüksek miktarda C vitamini içeriyor olması, antioksidan olması, aroma ve lezzet verici olması, fresh bir tadının olması belki de sebeplerin başında geliyor. Peki bunlar ne kadar doğru, işte limon ve limon suyu hakkında merak ettikleriniz.

Limonun faydaları

1.Detoksifikasyon özelliği

Limon meyveler arasında yüksek C vitamini içeren bir meyve. Gerek C vitamini gerekse içeriğindeki diğer biyoaktif maddeler karaciğerdeki detoksifikasyon enzimlerini etkileyebilir. Ancak bu durum hiçbir gıdada olmadığı gibi mucizevi bir etki değildir. Limon veya limon suyunun insan vücudunda detoks yapmasına yardımcı olma derecesi belirsizdir.

2. Limon suyunun zindelik vermesi ve canlılık hissiyatı

Birçok kişi limon yemenin veya limonlu su içmenin kendisine enerji verdiğini, canlandırdığını iddia eder. Fakat gerçekten limon suyunun bizleri canlandırdığı fizyolojik olarak doğru mu? Ne yazık ki henüz böyle bir kanıt sağlanamamıştır. Bu etki belki de limonun içeriğindeki C vitaminden ve aromaterapi etkisinden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü limon kokusunun insan vücudunda pozitif etki yaptığı bilinmektedir.

3. Limonlu suyun sindirime iyi gelmesi

Limon suyunun midede, bağırsaklarda ya da safra asidi üzerinde herhangi bir etkisinin olduğu gözlemlenmemiştir. Bu konuda iddia edilen olası etki mide boşalmasını yavaşlatması ve yemeklerin yanında sıvı bir gıda alınmasıyla hazmı kolaylaştırıcı etkisi olabilir.

4. Limon suyu vücudu asidik ortamdan korur

Ne yazık ki bu konu üzerinde yeteri kadar çalışma yapılmış bir konu değildir. Son zamanlarda moda olan alkali beslenme ise çokta geçerli bir uygulama değildir. Aldığımız gıdaların insan vücudunun pH’ı üzerinde çokta kayda değer bir etkisi yoktur. Sağlıklı çalışan bir böbreğiniz varsa vücudunuz kendini koruma içgüdüsü içerisinde asit-baz dengesini kendisi kurar. Dengeli beslenme modeli ile vücudunuz asit-baz dengesini kendisi kuracaktır.

5. Limonlu suyun kilo üzerine etkisi

Su insanlar için olmazsa olmaz bir kaynaktır. Aynı zamanda iştah metabolizması üzerinde de önemli bir etkisi vardır. Limonlu suyun zayıflattığı iddiası bundan kaynaklıdır. Limonlu su içmek sizi daha fazla su içmeye teşvik ediyorsa buna devam edebilirsiniz. Fakat kilo vermenize fayda sağlayan şey limon değil suyun kendisidir.

6. Limon suyu böbrek taşı oluşumunu önler

Limonun içerisindeki sitrik asit, böbreklerdeki kalsiyum ile birleşerek sitrat oluşumunu önleyebilir ve hem kalsiyum oksalat hem de kalsiyum fosfatın gelişimini azaltabilir. İdrarımız ne kadar sitrattan fakir ise böbrek taşı oluşturma riskimizde o kadar azdır. Bu nedenle limon suyu veya limonlu su tüketmek böbrek taşı oluşturmamanıza destek sağlayabilir.

7. Limon suyu tansiyonunuzu düşürebilir.

Birçok tansiyon hastası tansiyonunu düşürdüğü gerekçesiyle limon suyu tüketmektedir. Fakat bununla ilgili henüz net çalışmalar yoktur. Bu etki kişiden kişiye değişebilir.

Limonlu su zayıflatır mı?

Bu başlığa ayrı ve daha ayrıntılı bir şekilde değinmek istedim. Çünkü birçok insan, zayıflama düşüncesi ile masasında limonlu suları eksik etmiyor. Sabah uyandıklarında metabolizmalarını hızlandıracağını düşünerek elma sirkesi ve limon suyunu içiyorlar. Şunu net bir şekilde söylemeliyim ki bu uygulamalar ağırlığınız üzerinde çok ama çok daha az etkiye sahip. Eğer bunları yapmak size motivasyon sağlıyorsa, tüketmekte zorlanmıyorsanız ve mide problemi yaşamıyorsanız yapmanızda bir sakınca yok.

Limon sadece bir meyvedir ve meyveler genel itibariyle tüketim miktarına ve sıklığına dikkat edildiği sürece sağlıklıdır. Hiçbir gıda tek başına mucizevi etkilere sahip değildir. Bu nedenle hiçbir gıdanın tüketiminde aşırıya kaçınılmaması gerekmektedir.