hızlı-kilo-verme-ve-aile

Hızlı kilo verme, popüler diyetler, şok diyet programları, detoks programları… Bu ve buna benzer kelimeler kilo endişesi olan bireylerin Google’da yaptığı aramaların başında geliyor.

Hızlı kilo verme ve popüler diyetlere bu kadar ilgi olunca sosyal medya, dergiler ve televizyon kanallarının da bu konulara ilgisi artıyor. Peki bu mecralarda bilgi paylaşımı yapan kişiler kimin için konuşuyor? Paylaştıkları bilgiler, önerdikleri mucizevi diyet programları toplumun geneline uyarlanabilir mi?

Toplumda zayıflama ve sağlıklı beslenme konusunda ne yazık ki ciddi bir bilgi kirliliği var.

Aileler televizyon kanallarında uzmanların önerdikleri beslenme programlarını sağlıklı olduğunu düşünerek hayatlarına geçiriyorlar. Ailelerden en sık duyduğum cümleleri aşağıda sıralıyorum.

“Ekmek bizim eve girmez!”

“Biz glüten tüketmiyoruz!”

“Biz hiç karbonhidrat tüketmeyiz!”

“Bizim eve tavuk eti girmez!”

“Balıkta ağır metal olduğu için tüketmiyoruz!”

“Meyvede şeker varmış o nedenle yemiyoruz!”

“Yoğurt, süt, peynir doğal değil o nedenle yemiyoruz!”

“Acıkmadan bir şeyler yemek doğru değilmiş!”

Bu düşünceler ailelerin beslenmesinde yerini alıyor ve bundan ne yazık ki en çok ailedeki çocuklar etkileniyor. Ailenizdeki her bireyin beslenmesinin özel olduğunu, ihtiyaçlarının farklılık gösterdiğini unutmayın. Büyüme gelişme çağında olan, hareketli bir çocuğun karbonhidratsız bir yaşam sürdüğünü düşünebiliyor musunuz? En kaliteli protein kaynaklarından olan tavuk ve balık tüketmediğini düşünebiliyor musunuz? Meyve tüketmediğini düşünebiliyor musunuz? Sigara içmeyen anne ile içen babanın beslenmesi bir olabilir mi?

Popüler diyetlerin, şok diyet programlarının aile sağlığınızı etkilemesine izin vermeyin.

Ailenizin beslenme düzeni için muhakkak bir diyetisyene danışın.

bir yorum bırakın