Hamilelikte Beslenme Danışmanlığı İle Doğru Adımlar

Hamilelikte beslenme konusu iki aşamaya ayrılır. Hamile kalmadan önceki hazırlık evresi ve hamile kaldıktan sonraki bebeğim gelişim evresi. Bu iki süreçte de anne ve bebeğin sağlığı ve hamileliğin dengeli bir şekilde devam etmesi için beslenme çok büyük bir öneme sahiptir.

Hamileliğe Hazırlıkta Beslenme

Birçok kadın gebe kaldıktan sonra beslenmesinde değişiklik yapmaya gayret ediyor ve beslenmenin önemi üzerinde duruyor. Oysa gebe kalmadan önce kaliteli bir yumurta ve spermin oluşabilmesi için hem erkeğin hem de kadının beslenmesinde gerekli makro ve mikro besin ögelerini alması gerekiyor.

Gebelik öncesi kaliteli ve dengeli beslenme gebeliği kolaylıştırmakla birlikte, gebelik sürecinin daha sağlıklı geçmesini sağlıyor. Gebelik için önemli besin ögeleri açısından vücudu hazırlamak aynı zamanda kadınları uygun vücut kompozisyonuna kavuşturmak gebelik süreci ve sonrasındaki hayat kalitesini son derece olumlu etkiliyor.

Hamilelikte Beslenme Programına Uyum

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı olabilmesi annenin hamilelikte beslenmesi ile doğru orantılıdır. Bu nedenle sağlıklı bir çocuk için annenin kaliteli ve dengeli beslenmesi şarttır.

Beslenme sadece karın doyurmak değildir. Yapılan en büyük hataların başında annenin iki can taşıdığı düşüncesiyle, plansız bir şekilde çok fazla enerji alması gelmektedir. Hamilelik döneminde enerji yoğunluğu fazla fakat vitamin ve mineral açısından fakir bir beslenme şekli, buna ek olarak değişen hormonal süreçle birlikte anne alması gerekenden çok daha fazla kilo alarak hem kendi sağlığını hem de bebeğinin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermektedir ki, hamilelikte beslenme kalitesi yeterli olan anne bebeklerinin fiziksel ve mental gelişimi olumlu düzeyde etkilenmektedir.

Annenin hamilelik döneminde ideal kilo alımı 10-14 kilogramdır. Daha fazla kilo alımı bebeğin gelişim bozukluğuna ve doğum zorluklarına sebep olmaktadır. Aynı zamanda hamilelikte beslenme kalitesinin iyi olması, yetersiz beslenme ile oluşabilecek düşük doğum ağırlığı riskini azaltmaktadır. Kaliteli beslenme doğum sonrasında annenin süt miktarı ve kalitesiyle çok yakından ilişkilidir.

Diyetisyenlerimizden hamilelikte beslenme danışmanlığı alabilirsiniz

Bu süreçte beslenmenin ne karar önemli olduğundan bahsettik. Sizde uzman diyetisyenlerimizin danışmanlığında sağlıklı beslenerek hem almanız gerektiği kadar kilo alarak süreci sağlıklı bir hamilelik geçirin, hem de optimum düzeyde beslenerek bebeğinizi ve kendi sağlığınızı koruyun.

Bize Yazın

Tüm sorularınız için bizleri arayabilir veya Whatsapp mesajı atabilirsiniz