fbpx
duygusal-açlık

Duygularınız mı acıkıyor siz mi

Duygusal yeme; sinir, öfke, kaygı gibi istenmeyen ve negatif duygulara bir tepki olarak meydana gelen aşırı yeme durumudur. Kadınlar başta olmak üzere genellikle obez bireyler ile normal vücut ağırlığına sahip olduğu halde sürekli diyet yapan kişilerde gözlenmektedir. Kişisel farklılıklardan kaynaklanabildiği gibi bireylerin hayatını olumsuz yönde etkileyen dışsal faktörler ile de ilişkili bir durumdur.Başka bir deyişle duygusal yeme; duygusal yiyenlerin olumsuz duyguları ve açlık ile ilişkili olan fizyolojik durumu ayırt edemediğini tanımlayan psikosomatik bir teoridir.

Duygusal yemenin bir önceki basamağı ‘duygusal açlık’tır. Zihinde başlayan yeme arzusu önce bahaneler ve nedenler bulma ile kendini göstermektedir. Şöyle ki; öğlen çok yiyip akşam yemeyeceğim, arkadaşlarım ile birlikte olduğum için yemem gerekiyor, güzel bir yemek yapıp sosyal medyadan paylaşmalıyım gibi düşünceler duygusal yemeye zemin hazırlayan zihinsel düşünceleri meydana getirmektedir.

Duygusal yemede birey, açlık ve tokluk halini birbirinden ayırmada zorluk çekmektedir. Özellikle stres, kaygı ve öfke gibi olumsuz duygular içinde iken bu duygular ile baş etmek yada bu duygulardan kaçınmak için duygusal yeme ortaya çıkmaktadır. Kişiler kendilerini daha iyi hissetmek ve olumsuz duyguları olumlu duygular ile ikame ettirmek için yiyecek arayışına girerler. Bir süre sonra bu yiyecekler öğün sınırlaması olmadan, sürekli kişinin elinin altında ve duraksız olarak yediği bir hale bürünmektedir. Yemek ile kurulan bu dengesiz ilişkinin temeli, kişinin kendi duygularının farkında olmamasından kaynaklanmaktadır

Sağlıklı yeme ile duyusal yeme arasındaki farklar:

Organizmanın ihtiyaç duyduğu açlık hali, aşama aşama kendini gösterirken duygusal yemeden kaynaklı açlık hali birdenbire ve büyük istek ile ortaya çıkar.
Olumsuz duygular yaşayan kişilerdeki yemek yeme arzusu duygusal yemenin sonucudur. Fizyolojik açlıkta duygular ön planda değildir.
Fizyolojik olan yemede, kişiler sağlıklı yemek yeme arzusundadırlar. Duygusal yemede ise hazır ürünler paket gıdaları alma ve sürekli onları yeme eğilimi vardır.
Duygusal yeme sonrasında kişiler kendilerini suçlu hissederler, pişmanlık ve suçluluk duyarlar. Fizyolojik yemede ise tokluğun getirmiş olduğu mutluluk vardır.
Sağlıklı yemede kişiler neyi ne kadar yemeleri gerektiğini bilirler. Duygusal yemede ise böyle bir farkındalık yoktur.
Peki siz hangi tür açlık yaşadığınızı biliyor musunuz?