fbpx
diyet-listesi-diyetisyen

Artık birçok kişinin gündeminde diyet listesi ve sağlıklı beslenme konusu var. Ne zaman iki kişi bir araya gelse diyet ve beslenme konusu gündeme geliyor. Sohbet konularında diyet ve sağlıklı beslenme konuşuluyor olması tabii ki çok sevindirici. Sosyal medya ve televizyon kanallarında yapılan bilinçlendirme çalışmalarının işe yaradığını gösteriyor. Fakat bununla birlikte bilgi kirliliği de yok değil.

Sanayi devrimi ile birlikte insanların hayatında köklü değişiklikler oldu. Hareket eden, kas ve kuvvet kullanan insanların yerine oturduğu yerden tuşlara basarak iş yapan bireyler haline geldik. Bunun artıları olduğu gibi eksilerini de yıllar geçtikçe görüyoruz. Bizlere minimum enerji harcatarak büyük işler yapmamıza neden olan teknoloji çağının en büyük eksilerinden biri kuşkusuz fazla kilolar ve bunun doğurduğu hastalıklar.

Sanayi devrimi bizleri sadece hareketsiz, pasif insanlar yapmadı. Doğal yollarla ulaşamayacağımız fabrikasyon gıdaları üretmekle birlikte bu gıdalara kolayca ulaşabilmemiz için zincirler kurdu. Bu sayede canınız her istediğinde buzdolabınızdan çıkarıp yediğiniz bir dondurma ve üzerinde içtiğiniz kola ile 1000 kaloriyi 15 dakika içerisinde alabilirsiniz.

Diyet

Kilo problemi olan bireylerin sıklıkla başvurduğu diyet programlarının birçoğu ne yazık ki başarısız oluyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi bireylerdeki sadece günü kurtarma düşüncesi. En sık duyulan cümlelerden örnekler: “Tatile gideceğim zayıflamam lazım”, “Kardeşimin düğünü var kıyafete girmem gerekiyor”.
İnternetten indirilen veya komşudan alınan diyet listeleriyle 2-3 kg zayıflayan bireyler, verdikleri kilolardan çok daha fazlasını kısa sürede geri alıyorlar. Peki neden?
Fitklinik diyetisyenleri olarak bizlerin danışanlarımıza ilk seansta sorduğumuz bir soru var. “Değişime hazır mısın? Yaşam tarzında değişiklik yapmaya istekli misin?” bu soruların cevabı bizler için çok kritiktir. Çünkü cevap ‘evet’ ise o danışanın başarısız olması için hiçbir neden yok.
Sürekli aynı şeyleri yaparak farklı bir sonuç bekleyemeyiz değil mi?

Sağlıklı beslenme

Diyetisyenin asıl görevi danışanlarında sağlıklı beslenme bilincini oluşturabilmektir. Yani balık vermek değil onlara balık tutmasını öğretmektir. Diyetisyenler tarafından verilen diyet danışmanlığının amacı bireylerin hızlı sonuç almasına yardımcı olunurken bu süreçte porsiyon kavramı, öğün düzeni, sağlıklı seçimler ve sağlıklı yemekler yapma konularını öğretmektir.
Sağlıklı beslenme kavramı kişiye göre değişir. Bu nedenle bireylerin kişisel özellikleri dikkate alınarak önerilerde bulunmak gerekir.

Hiçbir gıdanın tek başına mucizevi etkilerinin olmadığını bilerek mevsimin ve doğanın bize sunduğu gıdalardan mümkün olduğu kadar faydalanamaya çalışmanız gerekiyor. Et, süt, sebze, meyve, tahıl ve kurubaklagil türlerinden dengeli ve uygun zamanlarda alarak hem sağlığınızı hem de ideal kilonuzu koruyabilirsiniz.

Nasıl kilo verilir

Sağlıklı bireyler için kilo vermek aslında çok küçük bir matematik hesabına dayanıyor. Günlük yaşantınız için ihtiyaç duyduğunuz enerjinin üzerinde bir enerji alımınızda vücut bunu yağa çeviriyor ve tartıdaki kilonuz her geçen gün artıyor.
Zayıflama sürecinde ilk olarak yapılması gereken şey ideal ağırlığınızın hesaplanmasıdır. İdeal ağırlık hesaplandıktan sonra bu değere ne kadar uzaktasınız bunu bilmeniz gerekiyor. Sonrasında ihtiyacınız olan şey sadece azim ve sabır.
Kendinize gerçekçi hedefler koyarak, sağlıklı beslenme planlarınıza uyduğunuzda fazla kilolarınızdan kurtulmanızın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Sadece bunun bir süreç gerektirdiğini unutmayın. Şok diyetler, bilmem kaç günlük detoks ve arınma programları yalanlarına kanmayın.
Egzersizin hem metabolizmanızı hızlandıracağını hem de enerji harcatacağını unutmayın. Diyet yaparken en büyük dostunuz egzersiz! Hem motivasyonunuzu artıracak hem de hedefe ulaşmanızı hızlandıracak.

Diyet listesi

İnternetten indirilmiş diyet listesi, komşudan alınmış buzdolabı listelerini unutun. Diyet listeniz için muhakkak bir diyetisyene başvurun. Diyetisyenler size zayıflama sürecinde en doğru yolu gösterecek ve rehberiniz olacaktır. Yapacakları düzenli takip ve belli aralıklarla güncellenen diyet listeleriniz ile vermiş olduğunuz kiloların dağılımını da analiz edecektir. Çünkü verilen kiloların yağdan gitmesi son derece önemli.