Çocuk Beslenmesi ve Ergenlikte Beslenmenin Önemi

Çocuk beslenmesi, çocuğun maksimum düzeyde büyüme ve gelişmesiyle birlikte eğitim hayatındaki başarısı ile de çok yakından ilişkilidir. Bu dönemde çocuğun optimum düzeyde beslenmesi gelecekteki sağlığı ile de çok yakından ilişkilidir.

Çocuk Beslenmesinin Önemi

Günümüzde çocukların birçoğu fazla kiloludur. Bugün biliniyor ki çocuk yaşta büyüyen ve gelişen yağ hücreleri hiçbir zaman yok olmaz ve dışarıdan bir müdahale olmadığı sürece hep bizimledir. Bu nedenle çocukluk çağında oluşan yüksek kilo ve obezite ilerleyen yaşlarda bireylerin daha obez olmasının altında yatan temellerin başında gelmektedir. Bu durum çocuk beslenmesi üzerinde önemle durmamızı gerektirmektedir.

Büyüme gelişme çağında yeterli ve dengeli beslenemeyen çocuklar ergenlik çağında hormonal bozukluklar, cilt problemleri gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalmakta buda hem hayat kalitelerini etkilemekte, hem de gelecek yıllardaki sağlığını olumsuz etkilemektedir. Özellikle kız çocuklarda sık görülen demir yetersizliği ve polikistik over gibi beslenmeyle kontrol altına alınabilecek hastalıklar zamanında müdahale edilmediği için ilerleyen dönemlerde daha büyük problemlere neden olmaktadır. Bu problem kesinlikle çocuk beslenmesi eğitimleri ile düzeltilebilmektedir.

Okul Döneminde Beslenme

Okul öncesi, okul dönemi ve ergenliğin farklı dönemlerinde artan enerji ve diğer besin ögelerine olan ihtiyaç uygun gıdalardan karşılanmalıdır. Bu dönemde davranışları ve alışkanlıkları gelişen çocuklara beslenme eğitimi verilerek doğru beslenmeyi öğrenmeleri sağlanmalıdır.

Bir çocuk kendisi için besleyici değeri olan ve olmayan gıdaları seçebilecek noktaya gelip, gerek kantin gerekse yemekhanede verilen yemekler arasında daha sağlıklı seçimler yapabilir porsiyon kavramını küçük yaşta öğrenmelidir.

Doğru beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş çocuk hayatının her aşamasında kendisi için uygun gıdaları seçerek sağlığı için önemli bir adım atmış olur.

Çocuk beslenmesi, çocuğun psikolojisi ve sosyal gelişimi açıcısında da son derece önemlidir. Bu konu hakkında aileler hassas ve özenli davranmalıdır.

Çocuk Beslenmesi Danışmanlığında Neler Yapıyoruz?

Çocuğun kendi yaş grubuna, gelişim düzeyine, gıdalara karşı ilgi düzeyine göre (iştahsız mı?, çok mu iştahlı?) ailesiyle birlikte bir beslenme eğitimi sağlıyoruz. Bu eğitimi kimi zaman oyunlaştırıyor, kimi zaman karşılıklı sohbet eşliğinde götürüyoruz. Seanslar sırasında ihtiyaç halinde psikolog desteğine yönlendiriyoruz.

Çocuğun kilo problemi veya büyüme gelişme geriliği varsa beslenme danışmanlığı yaparak bu durumun düzelmesine destek oluyoruz.

Çocuk beslenmesi son derece önemli olduğu için bu konuya son derece hassas yaklaşıyoruz.
 Çocuk beslenmesi konusunda diyetisyenlerimizden danışmanlık almak için tıklayınız.

Bize Yazın

Tüm sorularınız için bizleri arayabilir veya Whatsapp mesajı atabilirsiniz